Aktif Sistem ×
© 2020 Aktif Sistem

Amazon evde kalan çalışanlar nedeniyle zorda

Amazon evde kalan çalışanlar nedeniyle zorda

Amazon evde kalan çalışanlar nedeniyle zorda

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, çalışanlar artık evde kalmak için önce resmi bir belge doldurmak zorunda olacak. Müdürlerine haber vererek idari izinle evde kalma dönemi 1 Mayıs’ta son bulacak. Amazon, evde karantinaya girmek isteyen kullanıcılarına test yapacak ve hastalıkla ilgili riski değerlendirecek. Ayrıca ikinci bir seçenek olarak da çalışanların işten ayrılması mümkün olacak. Çalışanların, ailesini riske atmamak için bu seçeneği de talep ettiği vurgulanıyor. Depolarda çalışmanın, diğer çalışanlarla temas ederek virüsle enfekte olma riskini yükselttiğinin altı çiziliyor.

E-ticaret devi, depolarda çalışmaya devam etmek isteyen çalışanlar içinse şartları iyileştireceğini vurguluyor. Şirket şimdiden depolardaki sıcaklığı ve hava akımını ağır kontrol altına aldı. Ayrıca 16 Mayıs’tan sonra çalışanların saatlik ücretine de 2 dolarlık zam yapılacak.

Amazon tüm bu önlemlerle, çalışanların grev yapmasının önüne geçmeye çalışıyor. Zira ABD’de virüs krizi büyüdükçe depo çalışanlarının üzerindeki yük artıyor. Psikolojik olarak da zor şartlar altında yaşayan çalışanların greve gitmesinin de an meselesi olduğu düşünülüyor. Amazon evde kalmak isteyen çalışanları için bu nedenle her türlü seçeneği sunmak istiyor.

ABD’de neredeyse tüm evler, gıda, erzak ve hijyen malzemeleri alışverişlerini Amazon üzerinden yapmaya başladı. Jeff Bezos’un Covid-19 krizinin başladığı son iki ayda 16 milyar dolardan fazla kazanç elde ettiği hatırlatılıyor. Diğer bir deyişle, virüs dünyayı vurdukça, Amazon para basıyor.

Kaynakça: https://www.cnnturk.com

Bu yazı tarihinde Aktif Sistem tarafından yayınlanmıştır.